Font Size:

The management of VCERA is vested with the Ventura County Board of Retirement. The Board consists of nine members and three alternates. The County Treasurer is a member of the Board of Retirement by law. Four members and one alternate are appointed by the Board of Supervisors, one of whom may be a County Supervisor. Two members are elected by the general membership; one member and one alternate are elected by the safety membership, one member and one alternate are elected by the retired members of the Association. All members of the Board of Retirement serve terms of three years except for the County Treasurer whose term runs concurrent with his term as County Treasurer.

CHAIRMAN
Tracy Towner
Tracy Towner
Alternate
Employee Member
Elected by
Safety Members

Initial term start:
10/5/1998
Current term end:
12/31/2017
VICE-CHAIRMAN
William W. Wilson
William W. Wilson
Public Member
Approved
by the
Board of Supervisors

Initial term start:
1/30/1995
Current term end:
1/7/2019
TREASURER
Judge Steven Hintz
Steven Hintz
Ventura County
Treasurer-
Tax Collector
Ex-officio Member

Initial term start:
1/3/2011
Current term end:
1/7/2019
MEMBERS
Peter Foy
Peter Foy
County Supervisor
Approved by the
Board of Supervisors

Initial term start:
2/6/2012
Current term end:
12/31/2018

Mike Sedell
Mike Sedell
Public Member
Approved by the
Board of Supervisors

Initial term start:
5/14/2013
Current term end:
12/31/2016

Joseph Henderson
Joseph Henderson
Public Member
Approved by the
Board of Supervisors

Initial term start:
2/28/2005
Current term end:
12/31/2016

Deanna McCormick
Deanna McCormick
Employee Member
Elected by
General Members

Initial term start:
2/21/2013
Current term end:
12/31/2018

Craig Winter
Craig Winter
Employee Member
Elected by
General Members

Initial term start:
1/1/2015
Current term end:
12/31/2017

Arthur E. Goulet
Arthur E. Goulet
Retired Member
Elected by
Retired Members

Initial term start:
11/6/2005
Current term end:
12/31/2017

Chris Johnston
Chris Johnston
Employee
Member
Elected by
Safety Members

Initial term start:
7/17/2002
Current term end:
12/31/2017
Will Hoag
Will Hoag
Alternate
Retired Member
Elected by
Retired Members

Initial term start:
11/6/2008
Current term end:
12/31/2017
Robert Bianchi
Robert Bianchi
Alternate
Public Member
Appointed by the
Board of Supervisors

Initial term start:
5/3/2016
Current term end:
12/31/2016
NOTE: As a convenience to our visitors, this page may contain links to external websites that are not managed or controlled by the County of Ventura.